نیروی انسانی مورد استفاده در ساخت بتن حجیم ، علاوه بر صلاحیت عمومی بایستی در عملیات بتنی دانش و تجربه کافی در موارد زیر داشته باشد:
- روشهای کنترل دما و ملاحظات حرارتی در بتن حجیم
- کار با تجهیزات ویژه بتن حجیم شامل تجهیزات انتقال، توزیع و تراکم بتن در سازه های بتن حجیم
- خصوصیات و عملکرد خاص بتن حجیم به دلیل استفاده از سنگدانه های بزرگ (تا قطر 150 میلیمتر) و مقدار سیمان و کارائی کم
- کنترل کیفیت در بتن حجیم
- بتن حجیم خاص مانند بتن غلتکی در صورت لزوم
- روشهای پیش سرمایش و پس سرمایش بتن حجیم 
نکات مهم در مورد بتن حجیم:
با توجه به آیین نامه بتن ایران موارد زیر نیز باید در بتن حجیم رعایت گردد:
بتن حجیم باید بمدت حداقل 14 روز متوالی با روشهای مناسب مرطوب نگاهداشته شده و حفاظت شوند. عمده ترین آثار نامطلوب محیطی که باید بتن حجیم را در برابر آن محافظت نمود عبارتند از:
- خشک شدن زودرس که بخصوص در اثر تابش آفتاب و وزش باد پیش می آید.
- شسته شدن بتن تازه توسط باران یا آب جاری.
- کاهش سریع دمای بتن در روزهای نخست.
- محافظت از بتن حجیم با مرطوب نگهداشتن سطوح آن به کمک آب پاشی و یا پوشاندن سطوح با گونی خیس انجام می شود
- شیوه محافظت از بتن حجیم و نیز مدت آن به عوامل مختلف از جمله شرایط محیط، ویژگی های مورد انتظار از بتن حجیم، نوع سیمان مصرفی و نیز نسبتهای اختلاط بتن بستگی دارد که با نظر دستگاه نظارت تعیین می شود.
- بتنی که درهوای سرد ریخته شده است باید در چند روز اول پس از بتن ریزی در مقابل یخ زدن محافظت گردد.
تاثیر فوق روان کننده بتن و میکروسیلیس در بتن حجیم:
فوق روان کننده بتن بر پایه پلی کربوکسیلات فابیر و هم چنین ژل میکروسیلیس AP2RB , AP2RC که دارای الیاف PP هستند ، باعث انسجام و استخوانبندی در بتن حجیم می گردند و در مقابل سیکل ذوب و انقباض مقاومت بالایی را نشان می دهد.
کاربرد میکروسیلیس در بتن حجیم و اجرای آن به روش بتن پیش آکنده می تواند مشکلات ترکهای حرارتی ناشی از حبس گرمای هیدراتاسیون و کم شدن مقاومت نهایی را رفع کند . علاوه بر این کیفیت بتن حجیم نیز مطلوب میگردد.
دمای بتن حجیم:
دمای بتن حجیم بر اساس تجربه حداکثر 57 درجه سانتی گراد و حداقل دمای مجاز بتن 19 درجه سانتی گراد است .افزایش اندازه سطح مقطع بتن حجیم باعث می شود که نیاز به حداقل میزان مصرفی سیمان و آب زیاد شود واین امر کنترل دمای بتن حجیم را چندین برابر دشوارتر می کند. توجه نکردن به این امر منجر به صدمه دیدن بتن و به تاخیر افتادن پروژه خواهد شد. در بسیاری از مواقع ، در بتنهای غیر حجیم نیز مقدار قابل ملاحظه ای حرارت تولید می شود .
حرارت زایی بتن به علت واکنش شیمیایی هیدراتاسیون مواد سیمانی است. بیشترین مقدار حرارتی حاصل در روزهای اولیه بتن می باشد. روکش کف ها مقاطع بتنی نازک و سست تقریباً حرارت را به همان سرعت در محیط اطراف پراکنده می کنند .ولی در مقاطع بتنی حجیم حرارت بسیار آهسته تر از تولید آن در اطراف پراکنده می شود ودر نتیجه باعث گرم شدن بتن حجیم می شود.
حداکثر دمای بتن حجیم واختلاف دما:
در بعضی موارد جهت اطمینان قبل از استقرار بتن حداکثر دمای مجاز بتن حجیم واختلاف دمای آن مشخص می شود. محدودیت های دیگر شامل مواردی مثل حداکثر وحداقل دمای بتن در زمان تحویل می باشد . این اختلاف دما ، تفاوت بین دمای گرم ترین بخش بتن حجیم و سطح آن می باشد. در واقع از ویژگیهای مهمی که بتن حجیم را از سایر انواع بتن مجزا می کند رفتار حرارتی آن است. ابعاد نسبتا بزرگ سازه های بتن حجیم باعث ایجاد اختلاف دما بین سطوح داخلی و خارجی بتن شده و در اثر این گرادیان، تغییر حجم متفاوت ایجاد و به همراه قیدی که وجود دارد (داخلی و خارجی) کرنش و تنش کششی بوجود آمده که میتواند منجر به ترک خوردگی بتن حجیم شود. با به دست آوردن روند حرارت زایی مرکز بتن حجیم در محیط آدیاباتیک و میانگین دمای محیط در فصول مختلف سال، دمای اولیه بتن حجیم در زمان تولید برای جلوگیری از بروز این پدیده محاسبه میشود. حداکثر اختلاف دمای مجاز 19درجه سانتی گراد و یا 35درجه سانتی گراد در اسناد پیمانکار مشخص شده است . این اختلاف دما یک راهنمای تجربی بر اساس بتن حجیم غیر مسلحی که در حدود 50 سال پیش در اروپا اجرا شده ، تعیین گردیده است . حداکثر اختلاف دمای مجاز بستگی به خواص مکانیکی بتن حجیم همچون اندازه تنش های بتنی ،انبساط حرارتی ، دوام الاستیسیته ونیز مقاومت کششی دارد .کاربرد حداکثر اختلاف دمای مجاز محاسبه شده در بتن حجیم می تواند سبب کاهش قابل ملاحظه مدت زمان تمهیدات محافظتی ، همچون ایزوله کردن سطوح و نگهداری آن باشد .

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: عمل آوری بتن , ژل میکروسیلیس , بتن ریزی حجیم , دکتر علی ناصری


تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢٠ | ٤:۳٩ ‎ق.ظ | نویسنده : علی ناصری | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.