تعریف


این بتن یک بتنی که به خودی خود و بدون صرف هیچگونه انرژی خارجی و تحت اثر وزن اتفاق می افتد یا جم میشود این بتن با روانی و کارایی بسیار بالا به راحتی در لابه لای سازه قرار می‌گیرد در واقع نیازی به ویبره کردن ندارد. از دیگر مزایای این بتن حداقل تفاوت بین بتن آزمایشگاهی و کارگاهی را می‌توان ذکر کرد. لازم به ذکر است بتن خود متراکم با بتن هایی که در گذشت با روانی بالا کاربرد داشتند تفاوت اساسی دارد چرا که در گذشته با بالا بردن نسبت آب به سیمان این امر میسر می شده که مضرات زیادی برای بتن دارد لیکن در طرح مخلوط بتن خود متراکم میزان آب به سیمان حذف گردیده و با استفاده از مواد افزودنی دیگر به بتن با روانی بالارسیده‌ایم.

ویژگی‌ها

ابداع (s.c.c)، منجر به بهبود مهمی در رابطه با محیط زیست، سلامتی، ایمنی و حذف بعضی از خطاهای افراد اجرایی بتن ریز و همچنین افزایش حجم کار، کاهش زمان و هزینه کلی انجام کار گردید. علی‌رغم این ویژگی‌ها، این نوع بتن شامل همان ترکیبات بتن معمولی ویبره شده از قبیل شن، ماسه، سیمان، آب و مواد افزودنی می‌باشد، اما نسبت‌های آن متفاوت است. همچنین به منظورارزیابی در برابر پارامترهای روانی وچسبندگی باید آزمایش‌های متنوعی روی بوتن تازه انجام شود. علی‌رغم خصوصیات(s.c.c)، عامل اصلی که باعث متداول نشدن استفاده از این نوع بوتن در اکثر کشورها گردیده فقدان روابط و ضوابط لازم و کافی آئین نامه‌ای برای طراحی اجزاء سازه‌ای می‌باشد.

مهمترین مزایای بتن s.c.c

    کاهش دوره ساخت سازه بتن.
    اطمینان از آن بخصوص در مقاطعی که کاربرد لرزاننده دشوار است.

خصوصیات بتن s.c.c

    قابلیت پراکنندگی (filling ability):یکی از ویژگیهای بتن s.c.c پرکردن و جای گرفتن آسان در لابه لای آرماتوربندی سازه به وسیله وزن خود است.
    قابلیت گذردهی (passing ability):یکی از ویژگیهای بتن s.c.c قابلیت گذردهی است یعنی؛ در بین تنگناها مانند فضای بین در آرماتوربدون جداشدگی و گرفتگی به راحتی عبور می‌کند.
    پایداری(stability):خاصیت پایداری و حفظ همگن در طول حمل و نقل و بتن ریزی را گویند.
    کارایی(workability):منظور جایگیری به طور آسان در مکان مورد نظر و متراگم شدن تحت وزن خود.

دلایل اقتصادی پیشرفت کاربردی(s.c.c)

    اجرای سریعتر
    کاهش نیروی انسانی
    پرداخت بهتر سطوح
    قالب ریزی مطلوبتر
    مقاطع نازکتربتنی
    آزادی بیشتر طراحی
    کاهش امواج صوتی بدلیل عدم عملیات ویبره

مشکلات استفاده

    بروز نبودن دانش عمرانی کشور که باعث استفاده نشدن این بتن در پروژه‌های کلان کشور شده است.
    در دسترس نبودن افزودنی‌های خاص بتن s.c.c که باعث شده قیمت این نوع افذودنی‌ها بالا رفته و پیمان کاران به علت مسائل اقتصادی به طرف این نوع بتن نمی‌روند.

خزش در بتن

رابطه بین تنش و تغییر شکل نسبی بتن تابعی از زمان است که افزایش تغییر شکل نسبی به مرور زمان تحت اثر بار ثابت خزش نامیده می‌شود. از آنجا که این افزایش می‌تواند چندین برابر بزرگتر از تغییر شکل نسبی هنگام بارگذاری باشد، لذا پدیده خزش نقش نسبتاً مهمی در رفتار سازه‌ها خواهد داشت. بزرگی خزش و نرخ پیشرفت آن تحت تأثیر فاکتورهای زیادی هستند، بعضی از این فاکتورها ناشی از خواص مخلوط سیمان بوده وبرخی به شرایط بارگذاری و محیطی بستگی دارند. با توجه به اینکه خزش به میزان تنش نیز بستگی دارد، هنگامی که تنش تحمل شده کمتر از حدوداً نیمی از مقاومت فشاری بتن باشد، کرنش خزشی تقریباً متناسب با میزان تنش بوده و خزش خطی خوانده می‌شود. در سطوح بالاتر تنش، خزش با نرخ سریعتری افزایش می‌یابد و نسبت به تنش غیرخطی می‌شود. این رفتار غیرخطی خزش در سطوح بالای تنش، مرتبط با افزایش میکروترک‌ها تلقی می‌شود. تنشهای فشاری به ندرت در ساز ه‌های بتنی در بارهای سرویس از نصف مقاومت فشاری فراترمی روند و لذا اثرات خزش غیرخطی از اهمیت کمتری نسبت به خزش خطی برخوردار است.

موضوعات مرتبط:

برچسب‌ها: مزایای بتن خود متراکم , scc , بتن خود متراکم , دکتر علی ناصری


تاريخ : ۱۳٩٤/٧/٢۱ | ٦:۱۱ ‎ب.ظ | نویسنده : علی ناصری | نظرات ()
.: Weblog Themes By SlideTheme :.